Noworoczne apostolstwo radości chrześcijańskiej

03-01-2020

Przyjście Pana Jezusa na ziemię to czas niewypowiedzianej radości. Przeżywaliśmy ją na przełomie roku w naszym sanktuarium, ciesząc się kolejnym Sylwestrem bez toastu, a później noworocznym koncertem kolęd.

Tradycyjnie, z okazji Nowego Roku 2020, odbył się przy Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Br. Markiewicza w Miejscu Piastowym „Sylwester bez toastu”. Zorganizowania tej pięknej, rodzinnej i gościnnej imprezy dla ok. 180 osób podjęli się Bożena i Zbigniew Pecowie, a życzliwą pomocą i dobrą radą służyli im ci, którzy w poprzednich latach byli odpowiedzialni za „Sylwestra bez toastu”, czyli Magda i Krzysztof Józefczykowie oraz Agata i Antoni Wojtoniowie. Oczywiście członkowie Stowarzyszenia Powściągliwości i Pracy również byli zaangażowani w organizację tego noworocznego spotkania.

Już trzeci rok uczestnicy „Sylwestra bez toastu” częstowali się wzajemnie wyrobami własnej kuchni, przynosząc z sobą sałatki, pieczywo, wędlinę, owoce i inne produkty. Tworzy się w ten sposób bardzo urozmaicony stół sylwestrowy, ale również daje to okazję do nawiązywania życzliwych relacji między uczestnikami spotkania. Dzieci, dzięki zaangażowaniu sióstr michalitek: Marioli i Józefiny, miały swoje zabawy, konkursy i śpiewy. Starsi bawili się przy muzyce serwowanej nadzwyczaj profesjonalnie przez Roberta Puchalskiego.

Msza św. o północy, a więc osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem, Panem Wszechczasów i narodzonym Zbawicielem człowieka i świata – stanowiło centrum tego sylwestrowego wydarzenia. Życzenia przekazywane po Mszy świętej mocą Słowa Bożego i Eucharystii, niewątpliwie otworzyły źródło wielu łask Bożych.

Ukoronowaniem tego noworocznego apostolstwa radości chrześcijańskiej był noworoczny koncert kolęd wykonany przez zespół Gloria, działający przy tutejszym Sanktuarium od siedmiu lat. Zespół śpiewał podczas Mszy świętej o godz. 19.00, a później dał koncert kolęd. Miniony rok 2019 był dla zespołu Gloria wyjątkowy, gdyż w dowód uznania za zaangażowanie – poprzez muzykę i śpiew – w apostolstwo trzeźwości i uzależnień, otrzymał od Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Trzeźwości i uzależnień, razem ze swymi opiekunami Anną i Robertem Puchalskimi, statuetkę św. Jana Chrzciciela, nagrodę Przewodniczącego tegoż zespołu. Za prowadzenie zespołu i aranżacje wykonywanych utworów od początku jest odpowiedzialna Aleksandra Puchalska. Od trzech lat stara się ona podnosić poziom wokalny zespołu, korzystając obficie z wiedzy uzyskanej podczas studiów muzycznych w Krakowie. Wykonywane przez zespół kolędy podczas tego koncertu były dla słuchaczy wspaniałą ucztą duchową. Oby ten muzyczny dar zespołu Gloria i dar dyrygowania nim  przez Aleksandrę, był w Nowym 2020 Roku, owocnym apostolstwem radości chrześcijańskiej płynącej ze śpiewu i muzyki.

Tekst: Jan Seremak CSMA
Zdjęcia: Mateusz Puchalski