Trzeba żyć tak, jak żyła Maryja

09-07-2020

W sobotę, 4 lipca 2020 r., w naszym Sanktuarium nabożeństwu fatimskiemu po raz pierwszy przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Krzysztof Chudzio.

W imieniu licznie zebranych wiernych ks. Biskupa powitał wikariusz generalny Zgromadzenia Michalitów ks. Rafał Kamiński, zauważając, że związki hierarchy z Miejsce Piastowym sięgają roku 1978, kiedy to – jako 15-letni chłopiec – uczestniczył tu w rekolekcjach oazowych. Kilkanaście lat później, będąc wikariuszem w jednej z krośnieńskich parafii, przyjeżdżał rowerem na nabożeństwa fatimskie, by spowiadać. Witamy cię jak w rodzinie! – powiedział ks. Wikariusz, i razem z przełożoną generalną sióstr michalitek oraz rodziną Anny i Grzegorza Wygoda, wręczyli ks. Biskupowi bukiet kwiatów, dziękując za "biskupie prymicje" i zapewniając o modlitwie.

W homilii opartej o Liturgię Słowa bp Krzysztof zwrócił uwagę, że Maryja jest dla nas wzorem nowego człowieka, ukształtowanego przez Ducha Świętego. Zaznaczył, że to nowe życie, które przynosi Jezus nie jest tylko „naprawianiem starego człowieka, ale jest całkowicie nowym sposobem życia i działania”. – Nie da się pomieszać światła i ciemności, życia i śmierci, miłości i egoizmu – powiedział.

Bp Chudzio zauważył, że celem wszystkich objawień fatimskich było nakłonienie ludzi do nieustannego wzrastania w wierze, nadziei i miłości. – Tylko człowiek wiary zdolny jest przyjąć wolę Bożą. Objawienie lipcowe ze swoim apelem o kult Niepokalanego Serca wzywało, byśmy prowadzili życie chrześcijańskie według wzoru jaki dała nam Maryja. Trzeba tak żyć, jak Ona żyła. Prawda ta jest największą potrzebą dzisiejszych czasów – podkreślił.

Lipcowe nabożeństwo było wielkim wołaniem do Boga o świętość Kościoła, o świętość różnych wspólnot i grup modlitewnych, które tworzą Ciało Chrystusa. W liturgię czynnie włączyli się członkowie Róż Różańcowych, świeckiego zakonu Rycerzy Kolumba, Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio z Krosna, Stowarzyszenia Powściągliwość i Praca istniejącego przy naszym Sanktuarium, młodzieżowego zespołu Gloria.

Warto dodać, że po raz kolejny dobra Matka pozwoliła nam przeżyć pokutne nabożeństwo fatimskie przy pięknej, słonecznej pogodzie.

*   *   *
Nabożeństwa fatimskie w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odprawiane są w pierwsze soboty miesiąca od maja do października od 1979 r. Ich intencją jest wynagradzanie Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Najświętszej za grzechy, jakich dopuszczają się ludzie.