Hołd dla Niepodległej w Miejscu Piastowym

13-11-2021

W Święto Niepodległości, 11 listopada 2021 r., w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbyła się Eucharystia w intencji Ojczyzny.

W Święto Niepodległości, 11 listopada 2021 r., w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbyła się Eucharystia w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Dariusz Wilk, przełożony generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła.

Mszę świętą poprzedził uroczysty przemarsz z 200-metrową flagą Polski sprzed gmachu Urzędu Gminy do naszego sanktuarium. Pochód „Połączeni flagą” prowadziła Orkiestra Dęta Gminy Miejsce Piastowe, za którą szły poczty sztandarowe gmin, jednostek ochotniczych straży pożarnych i szkół. Biało-czerwoną niosło około 400 osób: władze samorządowe gminy i przedstawiciele Powiatu Krośnieńskiego, radni, harcerze, uczniowie, nauczyciele, siostry michalitki, przedstawiciele duchowieństwa, organizacji społecznych oraz mieszkańcy gminy. Przez kilkadziesiąt minut fragmenty ulic Dukielskiej, Markiewicza i droga do Sanktuarium z lotu ptaka wyglądały jak biało-czerwona wstęga.

Przy pomniku Anioła Stróża Polski aktor Mariusz Marczyk odczytał modlitwę za Ojczyznę, a następnie kilkadziesiąt delegacji złożyło okolicznościowe wiązanki kwiatów i symboliczne znicze. Później uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn narodowy, a orkiestra zagrała kilka pieśni legionowych.

Msza święta w sanktuarium miała równie uroczysty charakter. Przewodniczył jej przełożony generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła ks. Dariusz Wilk, a w koncelebrze byli: dziekan ks. Tadeusz Dudzik, ekonom generalny ks. Jerzy Sosiński i 14 innych kapłanów.

W homilii Generał Michalitów podjął refleksję nad tym, czym współcześnie jest  patriotyzm. – Chcemy odkryć to, co Bóg dla nas przygotował – powiedział kaznodzieja, przywołując słowa bł. kard. Wyszyńskiego, że „zaszczytnie jest umrzeć za Ojczyznę”. – Jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla Ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym niekiedy bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrzymać całe lata – cytował Prymasa Tysiąclecia ks. D. Wilk. – To nasz patriotyzm dzisiejszych czasów. To nasze bohaterstwo: żyć, trwać i wytrzymać całe lata dla dobra Ojczyzny, w umiłowaniu historii tej ziemi, tego narodu z myślą o przyszłości – apelował.

Po Eucharystii obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończył poruszający koncert pieśni patriotycznych w aranżacji Pawła Mazura. Utwory wykonał młodzieżowy, 15-osobowy zespół „Światło uwielbienia”.

Wydarzenie transmitowała fara.tv – Telewizja Internetowa Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej, a także telewizja słowacka.

Transmisja uroczystości przez telewizję FARA https://www.youtube.com/watch?v=xcQzhnT4ba4

Tekst: Krzysztof Poświata CSMA
Zdjęcia: Izabela Półchłopek, GCKiB