Jakie piękne jest niebo! – inauguracja Jubileuszu

28-09-2020

Wieczorem w sobotę, 26 września, michalici rozpoczęli obchody Roku Jubileuszowego z racji 100-lecia kanonicznego zatwierdzenia Zgromad

Po dziewięciu latach duchowych przygotowań w ramach Wielkiej Michalickiej Nowenny, wieczorem w sobotę, 26 września, michalici rozpoczęli obchody Roku Jubileuszowego z racji 100-lecia kanonicznego zatwierdzenia Zgromadzenia św. Michała Archanioła.

O godz. 18.30 w kościele parafialnym w Miejscu Piastowym, w którym przez dwadzieścia lat (1892-1912) proboszczem był bł. ks. Bronisław Markiewicz, zebrali się kapłani, siostry michalitki i spora rzesza wiernych w oczekiwaniu na przybycie Figury św. Michała Archanioła, która od siedmiu lat peregrynuje po całej Polsce. Nabożeństwo wypełnione śpiewem i krótkimi duchowymi tekstami prowadzili: ks. Piotr Prusakiewicz i ks. Rafał Szwajca.

Kilka minut przed 19.00 wszyscy wyszli na zewnątrz, przed świątynię, i za chwilę można było usłyszeć sygnały wozów strażackich i charakterystyczny odgłos motocykli – to był znak, że nadjeżdża samochód-kaplica z cudowną Figurą. Długim szpalerem po obydwu stronach ulicy, od ronda św. Michała Archanioła do kościoła parafialnego, z zapalonymi pochodniami stała młodzież Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych.

Po powitaniu przez przełożonego generalnego ks. Dariusza Wilka i ks. proboszcza Andrzeja Mroczkowskiego, strażacy wnieśli Figurę Księcia Wojsk Anielskich do kościoła. Rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem Ojca Generała. Wygłosił on także homilię, której moglibyśmy dać tytuł: „Jakie piękne jest niebo”. Było to duchowe nawiązanie do słów wypowiedzianych przez jednego ze współbraci tuż przed Mszą świętą. Rzeczywiście, wszystkie stacje prognozowały w sobotni wieczór obfity deszcz, tymczasem ciepłymi barwami zachodzące słońce otuliło ziemię, na niebie pojawiła się piękna tęcza, zupełnie ucichł wiatr i ani kropli deszczu. To było wzruszające doznanie; jedno z tych, które wyrywają z serca proste i pełne zadziwienia: „Dziękuję”.

Po Mszy świętej z kościoła parafialnego do sanktuarium na „Górce” wyruszyła procesja światła z Figurą św. Michała Archanioła, niesioną kolejno przez mężczyzn, siostry michalitki, postulantów, kleryków i kapłanów. Modlono się za rodziny, za zmarłych [stacja na cmentarzu], o nowe powołania [stacja przed klasztorem sióstr michalitek], za młodzież. Rozważania prowadził ks. Jan Seremak, rektor sanktuarium. Wspólna modlitwa zakończyła się w kościele na "Górce" odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

Cicha, indywidualna adoracja, w bliskości Figury św. Michała, trwała do północy. O godz. 24.00 pasterkę odprawił wikariusz generalny ks. Rafał Kamiński i siedmiu kapłanów-michalitów. Służbę ołtarza pełnili klerycy michalickiego WSD z Krakowa. Ku naszemu zaskoczeniu sanktuarium wypełniło się wiernymi. Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. Krzysztof Poświata, przełożony Domu Macierzystego.

Tak dobiegł końca pierwszy dzień inauguracji Jubileuszu.

Tekst: Krzysztof Poświata CSMA
Zdjęcia: Wojciech Kaczkowski, Radio FARA