Mały jubileusz – dziękczynna pielgrzymka „Śladami świętego”

15-09-2021

Już po raz 10. z Pruchnika, rodzinnego miasteczka bł. ks. Bronisława Markiewicza, do katedry w Przemyślu podążała dziękczynna pielgrzymka „Śladami świętego”.

Po raz pierwszy pielgrzymi ruszyli w 2012 roku, sto lat po śmierci Błogosławionego, by podziękować za dar jego kapłaństwa. Sakrament ten otrzymał ks. Markiewicz w katedrze przemyskiej 15 września 1867 roku.

Z Pruchnika pielgrzymów wyprowadził ojciec generał ks. Dariusz Wilk, który kilka kilometrów podążał na czele grupy. W sanktuarium w Tuligłowach pątnicy pokłonili się Matce Bożej Dobrej Nadziei. Stąd wyruszyli półtorakilometrową trasą pod jubileuszowy, papieski krzyż, rozważając stacje Drogi Krzyżowej.

W tym roku grupa liczyła 98 osób, młodych i starszych, w tym 18 sióstr michalitek, 6 kapłanów [5 michalitów i ks. Michał, wikariusz z Pruchnika] oraz 2 kleryków. Konferencje poświęcone spowiedzi i Eucharystii wygłosił ks. Kazimierz Szydło, michalita z Prałkowiec. Animację i śpiew w czasie drogi prowadziły najmłodsze siostry michalitki.

Z Pruchnika do Przemyśla jest ok. 30 kilometrów, ale życzliwość spotykanych ludzi, przygotowane poczęstunki sprawiły, że nie wiadomo kiedy droga została za nami.

Mszy świętej w katedrze przemyskiej przewodniczył bp Stanisław Jamrozek, a wśród celebransów, oprócz księży pielgrzymów, był także ekonom generalny michalitów ks. Jerzy Sosiński, proboszcz katedry ks. prałat Mieczysław Rusin oraz proboszcz z Pruchnika ks. prałat Piotr Kandefer. Przybyła matka generalna sióstr michalitek, nowicjuszki i inne siostry, rodzice i bliscy pątników, tak że katedra wypełniła się wiernymi.

Przed błogosławieństwem dwoje pielgrzymów odczytało Apel Młodych.

Od kilku lat za organizację i przebieg dziękczynnej pielgrzymki z Pruchnika odpowiadają: s. Agnieszka Zych, mistrzyni junioratu i moderatorka powołań w Zgromadzeniu sióstr michalitek oraz ks. Mariusz Marciniec, kustosz sanktuarium w Tuligłowach.

Krzysztof Poświata CSMA