Michalici

Maryja – nowa Ewa

06-10-2020

facebook twitter
W minioną sobotę, 3 października, odbyło się ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie.

Ostatnie w tym roku pokutne czuwanie fatimskie tradycyjnie rozpoczęło się o 17.30 odmówieniem pierwszej części różańca. Następnie ks. Jan Seremak poprowadził nabożeństwo Drogi Krzyżowej, zatrzymując się przy nowych, w brązie wykonanych jubileuszowych stacjach umieszczonych w istniejących kaplicach w ogrodach okalających nasze sanktuarium. Przygotował rozważania łączące się z tym, co można odczytać z poszczególnych stacji. Warto dodać, że zostały one poświęcone przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennaccio, 27 września br., podczas inauguracji Jubileuszu 100-lecia naszego Zgromadzenia.

O godz. 19.00 z drzwi sanktuarium wyłoniła się procesja liturgiczna z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Na placu zebrało się dużo wiernych – wieczór był ciepły i bardzo wietrzny.

Liturgii eucharystycznej przewodniczył rektor michalickiego seminarium z Krakowa ks. Stanisław Kalisztan, a homilię wygłosił ojciec duchowny ks. Marcin Kałwik. Razem z nimi na nabożeństwo przybyło kilku kleryków i diak. Rafał Chorobik. Kaznodzieja, w pięknych i głębokich słowach, ukazał Maryję jako nową Ewę: Pierwszym z ojców Kościoła, który Maryję nazwał nową Ewą był św. Ireneusz (zginął męczeńską śmiercią w 202 roku). Pokazuje on, gdzie leży zasadnicza różnica między Ewą a Maryją, wskazuje newralgiczny punkt, w którym Maryja jest odwrotnością Ewy: jest nim posłuszeństwo. Scena zwiastowania jest dokładnym przeciwieństwem sytuacji, która wydarzyła się w ogrodzie rajskim. Dla Maryi Bóg nie jest tym, który wyłącznie wymaga, i to ponad miarę. Dla Maryi Bóg jest tym, który obiecuje. Maryja ma w sobie zaufanie do Boga. Ona wie, że to, czego Bóg chce dla Niej, jest samym dobrem. Nie może być nic lepszego. Ona nie jest pierwszą Ewą, która mówi: Ja wiem, co jest dla mnie dobre, ja wiem, co jest dla mnie mądre i słuszne. Nie. Maryja mówi: Ty wiesz, a ja Ci ufam. Ufam Twojej woli wobec mnie.

Dary ofiarne procesyjnie przyniosły do ołtarza nowicjuszki sióstr michalitek razem ze swoimi rodzicami, którzy akurat w tych dniach przebywali na spotkaniu w domu sióstr w Miejscu Piastowym.

Po Komunii świętej główny celebrans i ekonom generalny ks. Jerzy Sosiński wręczyli figurki Matki Bożej Fatimskiej parom, jakie przeżywały różne jubileusze małżeńskie i w ich intencjach sprawowana była Msza święta. Byli złoci jubilaci, srebrni – w sumie osiem takich małżeństw.

Po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego, odmówiliśmy drugą część różańca i wyruszyła procesja światła z figurą Matki Bożej. W oczach zebranych, wpatrujących się w piękne oblicze Matki, widać było wdzięczne wzruszenie i nadzieję, że za siedem miesięcy – w pierwszą sobotę maja 2021 roku, znowu zgromadzimy się na miejsteckiej „Górce”, by „odmawiać różaniec i czynić pokutę”, o co Ona tak usilnie prosi.

Całe nabożeństwo było transmitowane przez archidiecezjalne Radio i TV Fara.

Tekst: Krzysztof Poświata CSMA
Zdjęcia: Wojciech Kaczkowski, Radio FARA