Minął rok...

31-12-2021

Wspomnijmy raz jeszcze wydarzenia, które w Miejscu Piastowym, w naszym sanktuarium, przeżywaliśmy w 2021 roku.

3 stycznia
W niedzielę Ojciec Generał ks. Dariusz Wilk odprawił w naszym sanktuarium Mszę świętą, modląc się o beatyfikację Matki Anny Kaworek.

2 lutego
Miejsce Piastowe, obok Leżajska i Przemyśla, było jednym z trzech miejsc, gdzie 2 lutego, w uroczystość Ofiarowania Pańskiego zgromadziły się osoby konsekrowane przemyskiej archidiecezji, by razem przeżyć 25. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego i odnowić śluby zakonne. Liturgii przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

15 lutego
Rozpoczęliśmy nadawanie transmisji online z naszego Sanktuarium. Link do transmisji znajduje się na naszej stronie https://sanktuarium.michalici.pl/ [w prawej kolumnie, zjechać kursorem na dół] oraz https://app.transmi.to/player/87

26 marca
W piątek po wieczornej Mszy świętej ponad 130 osób wyruszyło po wieczornej Mszy świętej sprzed sanktuarium czterema trasami w kolejnej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, by zgodnie z tegorocznym hasłem czynić „Rewolucję pięknych ludzi”

19 kwietnia
Z racji obchodzonego w Kościele Roku św. Józefa i Roku Rodziny, nasze sanktuarium włączyło się czynnie w te obchody, zapraszając na tzw. Rodzinną „19”. Dziewiętnastego dnia każdego miesiąca, o godz. 19.00 będzie Msza święta w intencji rodzin, z napisanymi wcześniej intencjami, następnie świadectwo, adoracja i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem poszczególnych rodzin.

27 kwietnia
Pod koniec kwietnia, nakładem Wydawnictwa Michalineum ukazała się książka „Droga Krzyżowa w Miejscu Piastowym”, która zawiera rozważania do nowych, w brązie wykonanych stacji na terenie naszego sanktuarium. Autorką rozważań jest s. Leonia Przybyło, michalitka.

19 czerwca
Czterdzieści pięć osób ze Stowarzyszenia Powściągliwość i Praca udało się w sobotę 19 czerwca na Jasną Górę, by wziąć udział Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolstwa Trzeźwości.

27 czerwca
W niedzielę, 27 czerwca, podczas Mszy świętej o godz. 11.00 dziękowaliśmy dobremu Bogu za 50 lat kapłaństwa ks. Stanisława Morawskiego. W uroczystości wziął udział Ojciec Generał ks. Dariusz Wilk i ekonom generalny ks. Jerzy Sosiński.

22 lipca
Ufam, że będziecie świętymi trzeciego tysiąclecia – powiedział podczas homilii bp Stanisław Jamrozek, sprawując 22 lipca br. w naszym sanktuarium Mszę świętą dla młodzieży z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

26 lipca
W poniedziałek, 26 lipca, w sanktuarium już po raz siedemnasty odbyła się Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu. Spotkanie, przeżywane w tym roku pod hasłem „Trzeźwością przezwyciężyć kryzys”, było transmitowane przez Radio Maryja, Telewizję Trwam i przemyskie Radio Fara. Mszy świętej przewodniczył nasz metropolita abp Adam Szal, a kazanie wygłosił bp Tadeusz Bronakowski z Łomży.

7 sierpnia
W pierwszą sobotę sierpnia, wespół z wieloma przedstawicielami Związku Zawodowego "Solidarność" przeżyliśmy kolejne nabożeństwo fatimskie. Przewodniczył mu bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla.

8 sierpnia
W niedzielę na Mszy świętej o godz. 11.00 za 30 lat kapłaństwa dziękowało Bogu w naszym sanktuarium kilku michalitów, w tym bp Józef Dąbrowski z Kanady, ks. Leszek Cioch z naszej wspólnoty i ks. Andrzej Mroczkowski, proboszcz z Miejsca Piastowego. Obecny był także Ojciec Generał ks. Dariusz Wilk.

18 września
W nocy, z piątku na sobotę [17/18 września] prawie 50 osób wyruszyło sprzed naszego sanktuarium w autokarowej pielgrzymce do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Była to wyprawa Rodzinnej „19”.

29 września
W środę, w uroczystość św. Michała Archanioła, do naszego sanktuarium przybyła pielgrzymka policjantów z wszystkich jednostek garnizonu podkarpackiego. Mszy świętej przewodniczył bp Stanisław Jamrozek.

15-17 października
Od 15 do 17 października br. przy sanktuarium trwały 16. rekolekcje dla osób uzależnionych od alkoholu. Uczestniczyło w nich ponad 100 osób.

30 października
Pod koniec października przy sanktuarium został otwarty gabinet pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Pomoc tę świadczy ks. Grzegorz Kosakowski.

11 listopada
W Święto Niepodległości, 11 listopada, ks. Dariusz Wilk, przełożony generalny naszego Zgromadzenia przewodniczył Eucharystii w intencji Ojczyzny. Mszę świętą poprzedził uroczysty przemarsz z 200-metrową flagą Polski sprzed gmachu Urzędu Gminy do naszego sanktuarium. Pochód „Połączeni flagą” prowadziła Orkiestra Dęta Gminy Miejsce Piastowe. Uroczystość zakończyła się pięknym koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Światło uwielbienia”.

26-28 listopada
W ostatni weekend listopada zakończyła się szósta, ostatnia w tym roku edycja Kursu Przedmałżeńskiego. W sumie we wszystkich seriach spotkań wzięło udział 144 uczestników.