Pod znakiem Solidarności

10-08-2022

W pierwszą sobotę sierpnia setki osób zgromadziły się w Miejscu Piastowym na pokutnym czuwaniu fatimskim.

Od wielu lat sierpniowe czuwanie fatimskie znaczone jest obecnością ludzi spod znaku „Solidarność”. Pod przewodnictwem Tadeusza Majchrowicza, przewodniczącego NSZZ Solidarność Rejonu Podkarpacia i jednocześnie zastępcy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność członkowie różnych organizacji związkowych „Solidarności” [medycy, leśnicy, policjanci i inni] włączają się w organizację i przebieg całej uroczystości. Podobnie było w tym roku.

Modlitwie przewodniczył emerytowany pasterz naszej archidiecezji abp Józef Michalik. Razem z nim przy ołtarzu stanął przełożony generalny michalitów ks. Dariusz Wilk i kilkunastu innych kapłanów.

W homilii ks. Arcybiskup mówił o pewnych bolesnych doświadczeniach, jakim poddawane jest polskie społeczeństwo. Zachęcał, by się jednak nie zniechęcać. – Co czynić? – pytał. – Nawrócić się. Przemienić to się nawrócić. Nie bójmy się nawrócenia. Kościół potrzebuje dzisiaj świętych. W tym miejscu, w którym jesteśmy, trzeba się zdobyć na więcej i… więcej. To jest miejsce wyjątkowe w Polsce. Bo Bronisław Markiewicz, przemyski ksiądz, który był niespokojnego ducha, już jako kleryk, później młody wikariusz, proboszcz w kolejnych parafiach zostawiał piękny ślad swojej pracy. Szukał ludzi, budził, mobilizował, zakładał stowarzyszenia. Ciągle było mu mało… Szukał zakonu. Wreszcie tutaj, w wielkiej biedzie i trudnościach zakładał nowe zgromadzenie – wtedy umierało w Galicji z głodu kilkanaście tysięcy ludzi. On miał wtedy ponad sześćdziesiąt lat! Nie ma odpoczynku ani urlopu od czynienia dobra. Pamiętajmy, że piękne życie nie może się obyć bez ofiary. Święty Jan Paweł II mówił o tym tak: „Miłości bez krzyża nie znajdziecie. A krzyża bez miłości nie uniesiecie”. Spontaniczne, gromkie brawa wiernych były wyrazem wdzięczności za mocne i jednoznaczne wskazanie drogi, jakiej udzielił nam emerytowany pasterz archidiecezji.

Po Komunii świętej przewodniczący NSZZ Solidarność Rejonu Podkarpacia Tadeusz Majchrowicz, klęcząc przed Figurą Matki Bożej Fatimskiej, w pięknej modlitwie zawierzył Jej „wszystkie trudne sprawy społeczeństw, ustrojów i państw, które nie mogą być rozwiązywane na drodze nienawiści, wojny i samozniszczenia”. Prosił, by Maryja czuwała nad Związkiem Zawodowym Solidarność.

Przed błogosławieństwem Ojciec Generał ks. Dariusz Wilk serdecznie podziękował ks. Arcybiskupowi, wszystkim kapłanom, siostrom zakonnym, licznym pocztom sztandarowym, Męskiemu Chórowi Rolników z Wielopola Skrzyńskiego, który ubogacał liturgię i wszystkim wiernym, pośród których znalazła się kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży oazowej, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz z rodziną, a także 9 par jubilatów małżeńskich. Otrzymali oni z rąk ks. Arcybiskupa i Ojca Generała pamiątkowe różańce papieskie.

Po Mszy świętej zabrani odmówili drugą część różańca świętego – Tajemnice Światła, po czym wyruszyli w procesji światła po placu sanktuaryjnym z Figurą Matki Bożej Fatimskiej. Modlitewne czuwanie trwało w kościele do północy.

Fatimskie czuwanie było w całości transmitowane przez TV i Radio FARA.

Tekst: Krzysztof Poświata CSMA
Zdjęcia: Wojciech Kaczkowski