Michalici

Solidarni u Matki

13-08-2021

facebook twitter
W pierwszą sobotę sierpnia, wespół z wieloma przedstawicielami Związku Zawodowego "Solidarność" przeżyliśmy kolejne nabożeństwo fatimskie. Przewodniczył mu bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla.

Za nami sierpniowe czuwanie fatimskie, które odbyło się w pierwsza sobotę miesiąca. Wołanie Matki z Nieba i piękna pogoda przyciągnęły na „Górkę” w Miejscu Piastowym liczne rzesze wiernych. Ponad ich głowami powiewały polskie flagi i wznosiły się sztandary różnych oddziałów „Solidarności”. Od wielu bowiem lat w przygotowanie i liturgiczny przebieg „sierpniowej Fatimy” włączają się przedstawiciele tego Niezależnego Związku Zawodowego.

Eucharystii o godz. 19.00 przewodniczył ks. bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla. On także wygłosił homilię. – Niedługo będziemy wspominać 40-tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Chciałbym więc powiedzieć, jaka droga prowadzi do wolności – najpierw tej wewnętrznej, a później zewnętrznej. Pierwszym etapem jest oczyszczenie się z naszych słabości, bo jeśli tego zabraknie, Pan Bóg nigdy nie będzie mógł wkroczyć do mojego życia. Wyznawanie grzechów, pojednanie się z Bogiem, stanowi konieczny warunek, by postępować na drodze przyjaźni z Jezusem. Wyzwalamy się z naszych fałszywych bożków, z myślenia tylko ludzkiego po to, by później wszystko podporządkować Jezusowi. Na kolejnym etapie to On swoim światłem będzie opromieniał moje wnętrze i pozwalał zobaczyć piękno, którego do tej pory nie widziałem. To rodzi w sercu człowieka pragnienie, by jak najściślej zjednoczyć się z Bogiem – tak, jak było to w życiu Matki Najświętszej. Kaznodzieja zaznaczył, że ideały, które wypracowała Solidarność, są ciągle bardzo aktualne. Przestrzegał jednak przed ułudnym myśleniem, że to inni zdobędą i zapewnią nam wolność zewnętrzną czy zabezpieczą nasze granice. Dodał: – Trzeba szukać ludzi, którzy kochają Pana Boga i kochają drugiego człowieka i z nimi tworzyć grupy wspólnych „interesów”. Będą to jednak już interesy Boże, a nie tylko ludzkie.   

Po Komunii świętej, klęcząc przed figurą Pani Fatimskiej oraz relikwiami św. Jana Pawła II, bł. Jerzego Popiełuszki i bł. Bronisława Markiewicza, przewodniczący Podkarpackiej Solidarności p. Tadeusz Majchrowicz odczytał akt zawierzenia. – Weź nas po swoją opiekę! Czuwaj nad wiernością wartościom chrześcijańskim Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Pomóż w odnowie moralnej wszystkich Polaków. Czuwaj nad nami, abyśmy nie przyjmowali na próżno łask Jezusa Miłosiernego – prosił w modlitwie pan Przewodniczący.

Przed błogosławieństwem ks. Biskup wręczył pamiątkowe ikony ze św. Józefem sześciu parom małżeńskim, które podczas Eucharystii dziękowały Bogu w kolejną rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. W tym gronie znalazły się dwie "złote pary". Nabożeństwo zakończyło się odmówieniem drugiej cząstki różańca świętego oraz procesją światła z figurą Matki Bożej.

*      *     *

Nabożeństwa Fatimskie odbywają się w Miejscu Piastowym nieprzerwanie od 1979 roku, zawsze w pierwsze soboty miesiąca od maja do października. Zaczynają się o godz. 17.30 modlitwą różańcową i nabożeństwem Drogi Krzyżowej w ogrodach okalających sanktuarium. O 19.00 sprawowana jest uroczysta Msza święta. Każde fatimskie czuwanie transmitowane jest przez Radio i Telewizję FARA.

Tekst: Krzysztof Poświata CSMA
Zdjęcia: Wojciech Kaczkowski