Michalici

Śp. ks. Czesław Oczoś CSMA (1935-2020)

24-10-2020

facebook twitter
W czwartek, 22 października 2020 r., w Domu Macierzystym Zgromadzenia Św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym, odszedł do wieczności nasz współbrat ks. Czesław Oczoś CSMA.

KS. CZESŁAW OCZOŚ urodził się 12 lipca 1935 r. w Chmielniku na Podkarpaciu, w rodzinie z głębokimi, katolickimi tradycjami. Już dwa dni po urodzeniu, 14 lipca 1935 r., w kościele parafialnym w Chmielniku Rzeszowskim został ochrzczony.

Edukację na etapie podstawowym i ponadpodstawowym ukończył w 1956 r., zdaniem egzaminu maturalnego w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym w Dzierząźnie.

Po wstąpieniu do Zgromadzenia Św. Michała Archanioła i odbyciu nowicjatu, w dniu 5 sierpnia 1960 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Decyzją przełożonych, 16 sierpnia 1960 r., został skierowany do pracy w Domu Dziecka w Strudze, gdzie prowadził kancelarię. Chcąc profesjonalnie pełnić powierzoną przez przełożonych posługę, w latach 1962-1963 ukończył Zaoczny Dwusemestralny Kurs Rachunkowości Jednostek Budżetowych organizowany przez Centralny Ośrodek Szkolenia Zawodowego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

W latach 1963-1969 odbywał studia filozoficzno-teologiczne w Instytucie Teologicznym Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. W roku 1966, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, ukończył organizowane przez Bibliotekę Uniwersytecką KUL i Ośrodek Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych Seminarium bibliotekarskie dla księży i zakonnic. Po ukończeniu studiów w Instytucie Teologicznym w Przemyślu i uzyskaniu absolutorium nauk teologicznych, w dniu 24 czerwca 1969 r., z rąk Ks. Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, ordynariusza przemyskiego, otrzymał święcenia prezbiteratu.

W pierwszych latach kapłaństwa posługę duszpasterską pełnił m.in. w Wołominie i Miejscu Piastowym. W 1975 r. wyjechał do pracy w Niemczech, do parafii pod wezwaniem św. Jadwigi  Śląskiej w Bonn, ponieważ tę placówkę duszpasterską powierzył opiece Zgromadzenia ordynariusz diecezji kolońskiej Joseph Kardynał Höffner.

W latach 1982-2007 ks. Czesław pełnił funkcję kustosza rektoratu i sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Marienthal oraz wikariusza parafii pod wezwaniem św. Józefa w Hamm, św. Józefa w Weyerbusch, św. Jakuba Większego w Altenkirchen i Matki Bożej Bolesnej w Marienthal (diecezja kolońska). W czasie pobytu w Niemczech pełnił obowiązki wiceprzewodniczącego delegatury niemiecko-francusko-austriackiej (1995-2001) oraz ojca duchownego w domach zakonnych Zgromadzenia w Swistall-Buschhoven i Bonn.

W 2008 r. powrócił do Polski i zamieszkał w Domu Macierzystym Michalitów w Miejscu Piastowym. Przez ostatnich dwanaście lat, w miarę sił fizycznych i zdrowia, gorliwie sprawował Eucharystię, z radością głosił Słowo Boże oraz pełnił posługę spowiednika w tutejszym Sanktuarium. We wspólnocie braterskiej dał się poznać jako współbrat przepełniony wynikającym z żywej wiary optymizmem oraz zatroskany o osobistą świętość i przyszłość Zgromadzenia zakonnik. W 2019 roku obchodził ks. Czesław złoty jubileusz kapłaństwa, a w tym roku dziękował za 60 lat swojej profesji zakonnej. Dziękujemy Bogu za osobę śp. ks. Czesława i za wszelkie dobro, które przez jego posługę kapłańską w charyzmacie michalickim stało się naszym udziałem.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę, 24 października, o godz. 12.00, w sanktuarium Św. Michała Archanioła i Bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Zmarły spocznie w grobowcu zakonnym michalitów na miejscowym cmentarzu. 

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.