Michalici

Spełnione marzenie – koncert muzyczny

10-02-2020

facebook twitter
W piątek, 7 lutego, u michalitów w Miejscu Piastowym odbył się piękny koncert muzyczno-wokalny z okazji 120. rocznicy urodzin Władysławy Markiewiczówny.

Dzieje się! Nasze marzenie sprzed pół roku właśnie się ziszcza – mówiła na początku koncertu Hanna Szych, przedstawicielka Instytutu Muzyki i Tańca, koordynatorka projektu, który ma przybliżać wiele zapomnianych postaci polskiej muzyki. Opowiedziała, jak wpadła na trop, że Władysława Markiewiczówna była rodzinnie związana z Błogosławionym Bronisławem (wnuczka rodzonego brata ks. Markiewicza – Władysława), jak odnalazła u sióstr michalitek sporo pamiątek po niej i odkryła, że znana pianistka i kompozytorka wielekroć bywała w Miejscu Piastowym.

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy świętej, celebrowanej w sanktuarium o godz. 12.00. Liturgii przewodniczył proboszcz z Pruchnika, ks. prałat Piotr Kandefer, w asyście dwóch innych prałatów, rodaków z Miejsca Piastowego – ks. Ireneusza Folcika i ks. Stanisława Szałankiewicza, a także kilku michalitów z Miejsca Piastowego. Homilię wygłosił przełożony wspólnoty zakonnej „z Górki” ks. Krzysztof Poświata. Nawiązując do znanego filmu Christophe'a Barratiera, powiedział: Nasza dzisiejsza bohaterka to nie tylko świetna pianistka, ceniona kompozytorka, ale możemy ją nazwać „Panią od muzyki”, która umiała dostrzec i bez cienia zazdrości wydobyć na światło ukryte talenty. Często w jej mieszkaniu gościli studenci i przyjaciele. Niezwykle ciepła, dobra i opiekuńcza osoba. „Była ozdobą i duszą uczelni muzycznej w Katowicach. Lubili ją i podziwiali nie tylko studenci, ale wszyscy, którzy choć raz się z nią zetknęli” – tak ją wspomina jedna z jej uczennic.

Koncert odbył się w odnowionej sali teatralnej pod kościołem sanktuaryjnym michalitów w Miejscu Piastowym, zgromadził wielu słuchaczy i rzeczywiście był prawdziwym wydarzeniem artystycznym. Uczniowie Markiewiczówny: znakomici pianiści Andrzej Jasiński i Antoni Brożek, ciesząca się wielką sławą sopranistka Aleksandra Stokłosa, autorka rozprawy doktorskiej o twórczości Władysławy Markiewiczówny, a także trzej młodzi uczniowie ze Szkoły Muzycznej im. Wojciecha Kilara z Katowic razem ze swoją dyrektorką Bernadettą Stańczyk zaprezentowali kilkanaście utworów Markiewiczówny. Niektóre z nich, odgrzebane w archiwach, zabrzmiały po raz pierwszy jako prawykonania.

Pomiędzy muzyczne utwory wplecione zostały interesujące opowieści i gawędy, autorstwa dwóch pianistów Andrzeja i Antoniego – ulubionych uczniów Markiewiczówny, a także Pani Zofii Lorenc z Miejsca Piastowego, w której domu zatrzymywała się i mieszkała kompozytorka. Całość, ze świetną swadą i pełnym polotu doświadczeniem prowadził Krzysztof Szczepaniak, na co dzień wizytator z Centrum Edukacji Artystycznej Regionu Podkarpackiego. Podziękował on także Starostwu Powiatowemu z Krosna za życzliwe otwarcie i pomoc finansową w organizacji projektu oraz archidiecezjalnemu Radiu FARA za nagrywanie koncertu i patronat medialny.