TE DEUM na Karaibach

21-07-2021

Rok 2021, choć pełen ograniczeń spowodowanych pandemią, dla michalickiej wspólnoty na Karaibach rozbrzmiewa radosnym uwielbieniem Boga.

Rok 2021, choć pełen ograniczeń spowodowanych pandemią, dla michalickiej wspólnoty na Karaibach rozbrzmiewa radosnym uwielbieniem Boga, bowiem rozpoczął się czas kilku jubileuszów, pośród których najważniejszy i najpiękniejszy to 100-lecie zatwierdzenia naszego Zgromadzenia. Ale po kolei…

15 lutego 2021 roku obchodziliśmy 25-lecie istnienia sanktuarium św. Michała Archanioła w Santiago. Tę celebrację odłożyliśmy na nieco późniejszy czas, z nadzieją, że pandemia „odpuści” i będziemy mogli uczynić to naprawdę pięknie.

18 maja 2021 roku, przełożony naszej delegatury – ks. Jan Drabczak, obchodził srebrny jubileusz święceń kapłańskich, na który – mimo obostrzeń i licznych zakazów – przybyło wielu kapłanów, zarówno z diecezji jak i Zgromadzenia, sprawiając miłą niespodziankę Jubilatowi i ubogacając ceremonię liturgiczną.

I wreszcie 18 lipca 2021 roku jedna z naszych parafii p.w. Nuestra Señora de la Altagracia obchodziła także jubileusz 25-lecia erygowania. Parafię tę prowadzimy od momentu jej utworzenia. Jej pierwszym proboszczem był ks. Jan Kaszuba CSMA, który dziwnym zrządzeniem Bożym znowu tu powrócił i miał zaszczyt przygotować te przepiękne obchody.

Wspólnocie parafialnej z Puerto Plata w przygotowaniach do wspomnianego jubileuszu towarzyszył św. Michał Archanioł w znaku cudownej figury z sanktuarium w Santiago. A będąc mieszkańcem Nieba i świadkiem „wielkich dzieł Boga” od momentu stworzenia, przez trzy dni pomagał jak najlepiej mierzyć się z wyzwaniami współczesnych czasów i spojrzeć na otaczającą rzeczywistość oczyma samego Boga, analizując historię powstania parafii oraz fakt, że prowadzą ją michalici. „Dla wierzących w Boga nie ma przypadków. Bóg nam daje znaki i przez nie przemawia. I patrząc z perspektywy anielskiej, obecność św. Michała w tym regionie miasta wydawała się bardzo potrzebna i przyniosła wiele nadziei” – to właśnie podkreślali parafianie. W czasie pandemii miasto przeżywało zastój gospodarczy przez brak turystów i zamknięte hotele. I właśnie po długim czasie zawitał ponownie Crusero (statek z turystam). Wielu mieszkańców przybyło na plażę, by ich serdecznie powitać. Równoczesne przybycie św. Michała Archanioła jakby pomnożyło tę radość i nadzieję na lepsze jutro.

Eucharystii jubileuszowej przewodniczył pasterz diecezji bp Julio Cesar Corniel Amado. W homilii ukazał jak pięknie jubileusz 25-lecia parafii wkomponowuje się w wielki michalicki jubileusz 100-lecia zatwierdzenia Zgromadzenia. Dla diecezji każda wspólnota zakonna jest darem od Boga i nowym spojrzeniem na wiarę, według charyzmatu danej rodziny zakonnej.   Następnie ks. Biskup podziękował wspólnocie michalickiej za pracę i ogłosił przedłużenie kontraktu, który w tym dniu wygasał.

Warto zauważyć, że na tę uroczystość przybyli wszyscy współbracia michalici, będący w tym czasie na wyspie. Z Santo Domingo – ks. Anibal Polanco. wicedelegat i rektor seminarium oraz ks. Jacek Swęd, ojciec duchowny i proboszcz parafii św. Stanisława. Z Santiago – ks. Grzegorz Ringel, proboszcz parafii Matki Bożej Niepokalanej i św. Gabriela Archaniola oraz nasz neoprezbiter ks. Jose Alberto Espinal Rodriguez, który jako wikariusz posługuje wraz z ks. Janem Drabczakiem w sanktuarium św. Michala Archanioła i parafii św. Filipa Apostoła w Santiago.

Pełen wzruszenia proboszcz ks. Jan Kaszuba, w obszernym wystąpieniu przypomniał historię początków parafii i etapy rozbudowy kościoła parafialnego, szczególnie pierwsze dni, kiedy to wraz z ks. Janem Królem nie mieli niemalże nic: plebania była w surowym stanie, a pierwszym zakupem, jakiego dokonali były sztućce, talerze i dwa łóżka.

Po wymienieniu przez jedną z parafianek listy pracujących w parafii przez minione lata kapłanów-michalitów, ludzie bardzo długimi oklaskami podziękowali wszystkim, a w szczególności wzruszonemu Proboszczowi za jego oddanie. Ks. Kaszuba nie pozostał dłużny i wręczył najbardziej aktywnym członkom rady parafialnej pamiątkowe dyplomy, dziękując tym samym za ich wierność, oddanie i służbę w parafii.

Przełożony delegatury ks. Jan Drabczak podziękował w imieniu Zgromadzenia ks. Biskupowi za otwarcie drzwi i serca diecezji dla michalitów, a ludziom za przyjęcie, zaakceptowanie oraz wsparcie dla naszych kapłanów posługujących w parafii.

Po uroczystym Te Deum celebracja zakończyła się sesją zdjęciową i poczęstunkiem, gdzie była możliwość osobistego porozmawiania z ks. Biskupem i bliższego poznania się. W gronie prezbiterów był także kapłan z rodziny ks. Kaszuby, pracujący na co dzień w diecezji radomskiej. Po spotkaniu współbracia rozjechali się do swoich domów.