XVII Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu

28-07-2021

W poniedziałek, 26 lipca, w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym już po raz siedemnasty odbyła się Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu. Spotkanie, przeżywane w tym roku pod hasłem „Trzeźwością przezwyciężyć kryzys”, było transmitowane przez Radio Maryja, Telewizję Trwam i przemyskie Radio Fara.

O 16.30 w sali misyjnej Domu Macierzystego michalitów z bpem Tadeuszem Bronakowskim, przewodniczącym Zespołu KEP ds. Trzeźwości i Osób Uzależnionych, spotkali się wszyscy duszpasterze apostolstwa trzeźwości z dekanatów archidiecezji przemyskiej. W tym czasie w auli Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych trwało spotkanie o. Dawida Wilczyńskiego CSsR z przedstawicielami biur i kół Radia Maryja.

Punktualnie o 17.30 ks. Paweł Wojakiewicz CSMA, wicedyrektor michalickiej szkoły, powitał zebranych, krótko przedstawił miejsce, do którego przybyli i zaprosił do wspólnej modlitwy. Dwudziestominutowy program artystyczny wypełniły śpiewy młodzieżowego zespołu „Gloria”, od wielu lat zaangażowanego w działalność trzeźwościową przy naszym sanktuarium, przywołanie kilku tekstów z pism bł. ks. Bronisława Markiewicza oraz przejmujące, rymem wypowiedziane świadectwo Stanisława, który od 11 lat jest abstynentem. – Dziękuję Ci, Boże, miłosierny Panie, bo ja przez nałóg byłem już prawie zniszczony, a dzisiaj w Miejscu Piastowym, ja – pośród ludzi, ja – uzdrowiony i ocalony.

Po modlitwie „Anioł Pański”, którą poprowadził ks. Jan Seremak CSMA, rektor tutejszego sanktuarium, mikrofon przejął ojciec Dawid, redemptorysta pracujący w Radiu Maryja i przez kilkanaście minut animował rozmowę z wielką rodziną słuchaczy toruńskiej stacji. W ten dialog włączył się telefonicznie dyrektor rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

O godz. 18.20 z sanktuarium wyruszyła procesja, w której podążała służba liturgiczna składająca się z uczestników III stopnia oazowego z Przemyśla, poczty sztandarowe, 37 kapłanów i na końcu dwóch biskupów: główny celebrans abp Adam Szal – ordynariusz przemyski oraz bp Tadeusz Bronakowski z Łomży. W tym czasie na placu było już zgromadzonych ponad tysiąc wiernych, którzy przybyli z wielu podkarpackich parafii.

Ze słowami powitania zwrócił się do wszystkich przełożony Domu Macierzystego ks. Krzysztof Poświata CSMA. Pokazując pokaźny plik kartek, powiedział: – Mam w ręku intencje, jakie pielgrzymi tylko w ostatnim tygodniu złożyli w naszym sanktuarium. Wiele z nich jest wołaniem o wyzwolenie z nałogu alkoholowego. Proszą żony, proszą rodzice… najbardziej wzrusza, gdy można rozpoznać pismo dziecka. Wylane łzy, ból i krzyk serc zgromadziły nas dzisiaj na tym wzgórzu.

Homilię wygłosił bp Tadeusz Bronakowski, wielokrotnie odwołując się do życia i słów ks. Markiewicza: – Widzimy więc, że Miejsce Piastowe jest szczególnie naznaczone obecnością, modlitwą i pracą wielkich Polaków, wielkich apostołów trzeźwości. Błogosławiony ks. Markiewicz mówił, że „kto trzeźwo patrzy, ten już dzisiaj widzi…”. Te słowa wyrażają prawdę o potrzebie trzeźwego patrzenia na nasze polskie „dziś”, aby prawidłowo odczytać drogę ku [pomyślnej przyszłości całego narodu. Bez trzeźwego „dziś” nie będzie dobrego „jutra”, nie będziemy w stanie podjąć właściwych decyzji, a nasze plany będą skażone pijanym myśleniem – mówił z bólem kaznodzieja.

Dary ofiarne przynieśli do ołtarza przedstawiciele różnych stanów i grup duszpasterskich: siostry zakonne, młodzież i dzieci, rodzice, członkowie Stowarzyszenia „Powściągliwość i Praca”, którzy pod kierunkiem swego duszpasterza ks. Jana Seremaka CSMA bardzo ofiarnie zaangażowali się w przygotowanie całego spotkania.

Gdy powoli zachodziło słońce, końca dobiegała także Eucharystia. Jeszcze przed błogosławieństwem słowa podziękowania wypowiedział przełożony generalny michalitów ks. Dariusz Wilk CSMA. – Bądź uwielbiony, dobry Boże, w przemianie naszych ludzkich serc. To tęsknota ku Tobie przyprowadziła nas tutaj na markiewiczowską „Górkę” do Miejsca Piastowego, bo chcemy być bliżej Nieba, bo potrzebujemy Twojej prawdy. Szczególnie ciepło podziękował Ojciec Generał abpowi Adamowi Szalowi, za to, że wytrwale wspiera wszystkie dzieła trzeźwości, nie tylko na terenie archidiecezji, ale całej Polski.

Ufamy, że Pan Bóg przyjął modlitwę setek osób zgromadzonych na miejsteckim wzgórzu przy sanktuarium i jeszcze liczniejszej rzeszy rozsianej po całym świecie, którzy łączyli się z nami dzięki radiu i telewizji. Fale alkoholizmu zalewające rodziny są nieporównywalnie bardziej dewastujące niż ostatnie powodzie, a walka z nimi wydaje się trudniejsza niż z biblijnym Goliatem. Nie tracimy ufności – „Jestem z tobą, dzielny wojowniku”, zapewnia Pan.

Tekst: Krzysztof Poświata CSMA
Zdjęcia: Wojciech Kaczkowski