Homilia dla dzieci: Jezus naszym Lekarzem

facebook twitter

29-02-2020

Pomoce homiletyczne: fartuch lekarski, piramida zdrowia, pudełko z lekarstwami, recepta Pana Jezusa.

Drogie dzieci,

W środę rozpoczęliśmy Wielki Post. W tym okresie Jezus prosi nas o trzy uczynki pokutne: post, jałmużnę i modlitwę. Czy zastanawiacie się dlaczego mamy czynić ten wysiłek, odmawiać sobie przyjemności i poświęcać więcej czasu na modlitwę i wyrzeczenia? Otóż, aby przeprosić Pana Jezusa za nasze grzechy. Ornat kapłana zmienił się na kolor fioletowy – kolor pokutny. Czas Wielkiego Postu ma nas przygotować do jakich świąt? Do Wielkanocy. Czy któreś z dzieci wie ile trwa Wielki Post? Tak, 40 dni. Ponieważ tyle dni przybywał Pan Jezus na pustyni, tak jak słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii. Był w tym czasie kuszony przez szatana. I dzisiaj troszeczkę sobie o tym  porozmawiamy. Jezus będąc na pustyni został trzy razy wystawiony na próbę. Człowiek składa się z duszy i ciała. Wiemy, że musimy dbać o nasze ciało. Zdrowe jedzenie, aktywność fizyczna i przestrzeganie piramidy zdrowia. Gdy nam coś dolega to idziemy do lekarza. Często w telewizji słyszymy o nowych wirusach lub bakteriach powodujących różne choroby. Gdy zachorujemy, wówczas udajemy się do lekarza, który nas zbada i wypisze receptę z lekarstwami i dawkowaniem. 

Inaczej jest z duszą człowieka. Jest ona największym skarbem, jaki mamy. Nie widzimy duszy i nie potrzebuje ona zdrowego jedzenia. Ale też może chorować. Taka częsta choroba to oziębłość duszy. Objawy tej choroby to: smutek, brak zainteresowania się drugim człowiekiem, brak empatii. Niestety ta choroba należy do zakaźnych. Wiele osób już na nią choruje. Pan Jezus jest dla nas lekarzem od spraw duchowych. Przyniosłem wam specjalną receptę, którą wypisał dla nas Pan Jezus na okres 40 dni. Zobaczcie co zapisał. (kapłan pokazuje receptę z zaleceniami)

Pierwsze lekarstwo to modlitwa 2 razy dziennie. Raz w tygodniu post, czyli w piątek. I ostatnie lekarstwo to raz w tygodniu jałmużna dla osób potrzebujących. To jest recepta dla naszego ducha.

Drogie dzieci, niech okres Wielkiego Postu będzie dla Was czasem kuracji lekarskiej. Jezus jest najlepszym lekarzem. Jeśli będziemy przestrzegać jego zaleceń wypisanych na tej oto recepcie to z pewnością nasza dusza będzie czysta I zdrowa, czego Wam życzę. Amen.

Materiały pomocniczne:
1. Recepta [POBIERZ]
2. Piramida [POBIERZ]
3. Jezus - lekarz [POBIERZ]

Podobne artykuły