Homilia dla dzieci: wielkość Serca

facebook twitter

23-02-2020

Pomoce homiletyczne: obraz tamy nad Jeziorem Solińskim, rysunek przedstawiający dwa serca –duże i małe, obraz Jana Pawła II z Ali Agcą

Drogie dzieci,

O czym była mowa w dzisiejszej Ewangelii? Czy któreś z was zapamiętało? Tak o miłości do bliźniego i o przebaczeniu. Padło tam takie zdanie  „Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego”

Czy któreś z was  było kiedyś nad Soliną. To taka miejscowość w Bieszczadach. Znajduje się  tam duże jezioro Solińskie. Jest tam coś co trzyma wodę, aby jezioro się nie rozlało. To jest tama (pokazujemy obraz przedstawiający tamę). Tama podtrzymuje wodę, aby nie zalewała innych miejscowości. Pełni ona bardzo ważną funkcję. Czemu o tym mówię? Ponieważ w dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus uczy nas abyśmy zła złem nie odpłacali. Czyli jeśli ktoś nas krzywdzi to my nie powinniśmy tego samego robić. Powinniśmy czynić dobro tam gdzie jest zło. Aby tak było musimy stawiać właśnie taką tamę wobec zła.

Jezus mówi też o miłości. Pokażę wam rysunek dwóch serc.  Zastanówmy się dlaczego jedne serce jest wielkie i może pomieścić miłość do rodziców, dziadków, przyjaciół, nawet kota czy psa, a inne serce jest tak małe, w którym nie ma miłości do nikogo oprócz nas samych?

 Jak myślicie czy jest jakiś sposób aby takie serce powiększyć? Spróbujmy się nad tym zastanowić. Otóż z całą pewnością łatwiej kochać kogoś kto jest dla nas miły i życzliwy i jest naszym przyjacielem. Nawet jak zdarzają mu się potknięcia to i tak mu wybaczymy. Gorzej jest jak kogoś nie lubimy, wtedy to nawet mówimy  takiej osobie jak się jej noga powinie  „a dobrze jej/mu tak”. Drogie dzieci, nie o to w tym wszystkim chodzi. Nawet swoim wrogom czy nieprzyjaciołom nie powinniśmy czynić zła, ani im źle życzyć.

Dać się komuś sprowokować i złem na zło odpowiedzieć, to pozwolić by zło na świecie się rozlewało jak ta woda, którą trzyma owa tama.

 

I na koniec wielka sztuka przebaczenia. Czy wiecie co to jest przebaczenie? Tak, to zapomnienie o wyrządzonych nam krzywdach. A czy łatwo jest komuś wybaczyć? Otóż, nie jest tak prosto. Pokażę Wam pewne zdjęcie. Kogo na nim widzicie? (kapłan pokazuje zdjęcie Ojca świętego rozmawiającego z swoim zamachowcem).

Otóż w maju 1981 roku na Placu św. Piotra w Rzymie, ten oto człowiek o imieniu Ali Agca wystrzelił z pistoletu do Ojca Świętego. Chciał go pozbawić życia. I jak myślicie Papież wybaczył mu czy nie? Otóż, jak wyzdrowiał to pojechał do więzienia, w którym zamachowiec przebywał, pomodlił się z nim i mu wybaczył. I ten o to przykład pokazuje nam drogie dzieci, to o czym mówi Bóg” Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego”

Im więcej osób kochamy, tym większe mamy serca, ale jeżeli w naszym sercu zamieszka jeszcze Pan Jezus to oprócz znajomych, rodziny,  znajdzie się również miejsce dla naszych nieprzyjaciół,  złośliwej koleżanki czy niemiłego kolegi. Kiedy w naszym sercu zamieszka Pan Jezus to będziemy mogli zmieścić w nim cały świat. Nasze serce będzie ogromne i takich wielkich serc z Panem Jezusem wam życzę. Amen

Podobne artykuły