Kłótnia o Słowo - XXVI Niedziela zwykła, rok B

facebook twitter

21-09-2021

Mk 9, 38-43. 45. 47-48 Apostoł Jan rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zaczęliśmy mu zabraniać, bo nie chodzi z nami». Lecz Jezus odrzekł: «Przestańcie zabraniać mu, bo nikt, kto uczyni cud w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody. A kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby kamień młyński uwiązać u szyi i wrzucić go w morze. Jeśli zatem twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie ginie i ogień nie gaśnie».

ks. Mateusz Szerszeń
Zastanawia mnie to, że apostołowie tak bardzo interesują się tym, co dzieje się poza ich wspólnotą. Są dobrze poinformowani, a jednocześnie nie zauważyli, ze w ich wspólnocie źle się dzieje. Walczą ze sobą o władzę i mają pośród siebie zdrajcę!

ks. Grzegorz Sprysak
Trudno to zauważyć nie tylko wtedy. Sam mam z tym problem. Wiara w działanie łaski Boga daję taką mocną nadzieję związaną z kondycją człowieka. Zresztą wielu potrafi mocno udawać, a ja daję się nabrać. Bardziej się boję, że komuś nie pomogę z powodu podejrzeń niż zostanę oszukany.

ks. Mateusz Szerszeń
To jedna z najbardziej radykalnych Ewangelii. Ze złem się nie dyskutuje. Odciąć i wyrzucić!

ks. Grzegorz Sprysak
Tak i to jak najszybciej. Zawsze mówię ludziom, którzy się u mnie spowiadają, że po popełnieniu grzechu ciężkiego natychmiast należy przystąpić do spowiedzi. Odciąć i zostawić. Konsekwencje rzecz jasna pozostają.

ks. Mateusz Szerszeń
Dzisiaj wielu zarzuciłoby Jezusowi, że straszy piekłem. Tak ciężko jest przecież przyjąć Dobrą Nowinę o istnieniu piekła. Jezus nie uciekał od tego tematu.

ks. Grzegorz Sprysak
Też zarzucono by, że podaje bardzo mocne obrazy (odciąć, wyłupać). On mówi bardzo konkretnie. Dzisiaj często zarzuca się nam, że mówiąc o grzechu kogoś krzywdzimy. Chociaż mówimy jak grzech krzywdzi człowieka.

Krótko o Słowie:

ks. Mateusz Szerszeń
Odetnij i wyrzuć do kosza. Po co ci to?

ks. Grzegorz Sprysak
Człowiek jest tajemnicą – również jego nawrócenie.