Medal dla toruńskich michalitów

07-10-2021

2 października w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej w Toruniu, przy udziale m.in. władz samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego, przedstawicieli organizacji kombatanckich, kapłanów, żołnierzy, harcerzy oraz mieszkańców regionu odbyły się uroczystości patriotyczne, podczas których została odsłonięta instalacja poświęcona bezimiennym ofiarom Zbrodni Pomorskiej. Co najmniej 30 tysięcy cywilnych mieszkańców Pomorza zginęło w masowych rozstrzeliwaniach podczas ludobójczej akcji eksterminacyjnej określanej obecnie mianem zbrodni pomorskiej.

Drugą częścią uroczystości była gala w salach Centrum Jordanki, podczas której zasłużeni dla organizacji obchodów stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do Macierzy odebrali z rąk gospodarza województwa wybite z tej okazji okolicznościowe medale.

Miło nam poinformować, że decyzją Pana Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego medal ten trafił do Domu Zakonnego toruńskich michalitów. Ten okazały Medal odebrał ks. Krzysztof Winiarski CSMA- proboszcz parafii na Rybakach i przełożony Domu Zakonnego Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła w Toruniu.

Oprawą uroczystej gali w Centrum Jordanki był koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Zabrzmiały „Lacrimosa” Krzysztofa Pendereckiego i najsłynniejsze kompozycje filmowe Wojciecha Kilara.

Tekst: Emilia Lewandowska

Zob. Pamięci ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939