Dom

Na jednym z ostatnich spotkań animatorskich dyskutowaliśmy na temat książki, która staraliśmy się wcześniej przeczytać. W tym miesiącu naszą lekturą była „Bakhita” napisana przez francuską pisarkę Véronique Olmi. Powieść ta została napisana na podstawie wspomnień Józefiny Bakhity, ogłoszonej przez Jana Pawła II święta w roku 2000.

Książka jest bardzo poruszająca i trudna, jak życie głównej bohaterki, która jako dziecko zostaje porwana i sprzedana do niewoli. Szokujące jest to co przeżywała święta Szczęściara (tłumaczenie imienia Bakhita) jako niewolnica. Poruszająca jest droga jaka prowadziła ją do prawdziwej wolności, którą ostatecznie odnalazła w  Chrystusie.

Dzisiaj w liturgii Słowa, już na początku słyszymy słowa: „Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.” (Wj 20, 1),  oraz Dziesięć Słów czyli Dekalog. Natomiast w ewangelii widzimy Jezusa, który wyrzuca ze Świątyni Jerozolimskiej, tych którzy z domu Jego Ojca robią targowisko. Od razu cisną się do głowy słowa św. Pawła: „Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie?” (1 Kor 6, 19).

Ilustracja: Agata Eldring (eldring@o2.pl)

Św. Hieronim komentując dzisiejszą ewangelię napisał: „Czy nie wydaje się to dziwne, że jeden człowiek rozpędził cały tłum? Jakiż ogień bowiem i blask bił z Jego oczu, a oblicze Jego jaśniało majestatem boskości.” Jezus bardzo pragnie, abyś był człowiekiem wolnym. Bardzo pragnie, abyś człowiekiem modlitwy. ON aż płonie na jak o nas myśli.

Święta Józefino Bakhito, ty wiesz co znaczy niewola i ile cierpień przeszli ci, którzy w niej się znaleźli. Pomóż nam przegonić wszystko co nas zniewala i wyrządza nam krzywdę! Pomóż odnaleźć nam prawdziwą wolność w Chrystusie!

Źródło obrazu: https://www.smp.org/resourcecenter/resource/12720/

Inne artykuły autora

1 procent

Intymność

Dobry Ksiądz