27.02-05.03.2022

1. Homilie podczas wszystkich Mszy świętych głosi dzisiaj nasz diakon Sławomir Dzierman, który kilka dni temu dołączył do naszej wspólnoty i będzie przez najbliższe dwa miesiące odbywał tu praktykę pastoralną przed święceniami kapłańskimi. Witamy i życzymy owocnego duchowo czasu.
  2. Dziś, pod hasłem „Posłani, trzeźwi, wolni” rozpoczyna się Tydzień Modlitw o trzeźwość naszego narodu. Każdego dnia, o godz. 18.30, będziemy prosić Pana Boga o Jego pomoc dla uzależnionych, ich rodzin oraz obronę dzieci i młodzieży przed konsekwencjami używania alkoholu i innych używek. Również dzisiaj wspominamy apostoła trzeźwości Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło Życie. Jego charyzmat duchowy, bardzo bliski błogosławionemu ks. Bronisławowi Markiewiczowi, jest podejmowany w naszym Sanktuarium przez Dziecięcą Krucjatę Niepokalanej oraz Stowarzyszenie „Powściągliwość i Praca”. Ks. Blachnicki przybywał do Miejsca Piastowego w latach 70-tych na rekolekcje oazowe. Prośmy Chrystusa Dobrego Pasterza o jego rychłą beatyfikację.
  3. Środą Popielcową rozpoczynamy czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, w którym przez modlitwę, post i jałmużnę przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. W tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy – trzy posiłki, w tym jeden do syta. Post ten dotyczy wiernych między 18. a 60. rokiem życia. W naszym Sanktuarium Msze święte i posypanie głów popiołem w tym dniu o godz. 6.30, 9.30, 12.00 i 19.00.
  4. W piątki Wielkiego Postu nabożeństwo Drogi Krzyżowej w naszym Sanktuarium po Mszy świętej o godz. 12.00 i wieczorem o 18.15, natomiast Gorzkie Żale w niedziele także o 18.15. Za odprawienie Drogi Krzyżowej i udział w Gorzkich Żalach można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. W czasie Gorzkich Żali zbierana będzie taca na kwiaty do Grobu Pańskiego.
  5. Przypominamy, że od 11 do 13 marca przy naszym Sanktuarium odbędą się rekolekcje trzeźwościowe. Na stronie sanktuaryjnej oraz w urzędach gminnych podane są informacje dotyczące zgłoszeń na rekolekcje. Pozostało już tylko kilkanaście wolnych miejsc, bez możliwości noclegu.
  6. W tym tygodniu, 1 marca, przypada pierwszy wtorek miesiąca, dlatego o godz. 18.00 będziemy śpiewać Godzinki ku czci św. Michała Archanioła, następnie adoracja Najświętszego Sakramentu z prośbą o siły i mądrość do walki ze złem, a o godz. 19.00 – Msza święta. Podobnie jak w poprzednich miesiącach całość nabożeństwa i Eucharystia będą transmitowane przez Telewizję EWTN oraz archidiecezjalne Radio i Telewizję FARA.
  7. W tym tygodniu przypada także pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W sobotę, po wieczornej Mszy świętej, odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu i fatimskie czuwanie modlitewne do godz. 21.00.
  8. W środę, 4 marca, obchodzimy Święto św. Kazimierza, królewicza.
  9. I jeszcze ogłoszenie związane z wybuchem wojny na Ukrainie i migracją tysięcy ludzi stamtąd do naszej Ojczyzny. Postanowiliśmy przy Sanktuarium podjąć szczególną modlitwę w intencji pokoju, a także – w porozumieniu z archidiecezjalną Caritas – konkretne działania pomocy uchodźcom. Od jutra codziennie o godz. 12.00 będziemy odprawiać intencję Mszy świętej z ufnym wołaniem do Pana, by przywrócił pokój w Europie, zwłaszcza na Ukrainie, i dał opamiętanie tym, którzy odpowiadają za wybuch i prowadzenie wojny. W najbliższy piątek, 4 marca, po wieczornej Mszy świętej rodziny podejmą adorację Najświętszego Sakramentu z odmówieniem czterech części różańca. Adoracja będzie trwała do północy.
    W sali teatralnej pod kościołem od jutra będzie otwarty punkt zbiórki najbardziej potrzebnych rzeczy dla uciekających przed wojną: długoterminowa żywność, opatrunki sanitarne, koce i ciepła odzież. Wszystkie dary trafią zarówno do przebywających w Polsce uchodźców, jak i potrzebujących za wschodnią granicą. Punkt będzie otwarty od 9.00 do 12.00 i od 14.00 do 19.00. Dyrektor Caritas ks. Artur Janiec prosił też o przywożenie gotowych kanapek, które będzie można ofiarować przybywającym do Polski. Chcemy jutro (w poniedziałek) kilkaset takich kanapek zrobić i zawieźć do Przemyśla. Prosimy wolontariuszy o pomoc w godzinach od 9.00 do 12.00.
  10. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia, a także pielgrzymom życzymy obfitości łask Bożych. Przyjmijcie Boże błogosławieństwo.