01.12-07.12.2019

1. Dziś rozpoczynamy czas Adwentu, który jest równocześnie początkiem pracy duszpasterskiej wokół hasła: „Wielka tajemnica wiary”. Słowa te kierują naszą uwagę na Eucharystię, która jest w istocie „streszczeniem i podsumowaniem całej naszej wiary. Ona jest w centrum życia Kościoła. Dzięki Eucharystii Kościół odradza się ciągle na nowo” – tak poucza Benedykt XVI w adhortacji Sacramentum caritatis.
  2. W okresie Adwentu w naszym Sanktuarium odprawiane są roraty: w poniedziałki, środy i piątki o 19.00; natomiast we wtorki, czwartki i soboty o 6.30.
  3. W następną niedzielę Adwentu, 8 grudnia, decyzją Episkopatu Polski obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. O godz. 18.30 nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem w intencji poczętych dzieci i ich matek. Na Mszy św. o godz. 19.00 będzie okazja do podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego oraz modlitwa nad tymi, którzy już podjęli to duchowe zobowiązanie i proszą Pana Boga o łaskę wytrwania.
  4. Druga niedziela Adwentu, czyli ta najbliższa, obchodzona jest w Kościele katolickim jako Dzień Modlitwy za Kościół na Wschodzie, gdzie m.in. pracuje ośmiu naszych współbraci – michalitów: siedmiu na Białorusi i jeden na Ukrainie. Polecamy ich Waszej pamięci modlitewnej. Pragniemy również pomóc temu Kościołowi pod względem materialnym, dlatego ofiary składane do puszek po Mszach świętych w następną niedzielę przeznaczone będą na budowę sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Mińsku na Białorusi.
  5. Z racji pierwszego wtorku miesiąca serdecznie zapraszamy członków Honorowej Straży i wszystkich Czcicieli św. Michała Archanioła, a także noszących jego szkaplerz, na Godzinki ku czci św. Michała Archanioła o godz. 18.00, a po nich na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia połączoną z modlitwą uwolnienia od uzależnień i nałogów. O godz. 19.00 Msza św. o św. Michale Archaniele.
  6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W sobotę po Mszy św. o godz. 19.00 czuwanie modlitewne w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej.
  7. W tym tygodniu wspominamy: we wtorek – św. Franciszka Salezego; w środę – św. Barbarę, patronkę górników; w piątek – św. Mikołaja; w sobotę – św. Ambrożego.
  8. Od kilku lat przy naszym Sanktuarium istnieje zespół młodzieżowy Gloria, który śpiewem i muzyką posługuje przede wszystkim w apostolstwie trzeźwościowym. Ponieważ wielokrotnie w ramach tego apostolstwa zespół był zaangażowany na Jasnej Górze, w tym roku Komisja Episkopatu Polski do spraw trzeźwości i uzależnień przyznała zespołowi i opiekunom wyróżnienie. Co pewien czas do zespołu dołączają nowi członkowie. W najbliższą sobotę, 7 grudnia, o godz. 10.00, w salce pod kaplicą Matki Bożej Fatimskiej, odbędzie się przesłuchanie i przyjęcie do zespołu chętnych spośród młodzieży powyżej 10-go roku życia. Zespół prowadzi Aleksandra Puchalska, studentka wokalistki i dyrygentury w Krakowie.
  9. Za chwilę poświęcimy opłatki na stół wigilijny, które po Mszy świętej będzie można nabyć w zakrystii. Ofiary przeznaczone są na potrzeby Sanktuarium.
  10. Wszystkim solenizantom, jubilatom i pielgrzymom życzymy wielu łask Bożych oraz opieki patronów. Na owocne przeżycie pierwszego tygodnia Adwentu przyjmijcie Boże błogosławieństwo.