Ekstremalna Droga Krzyżowa

Ekstremalna Droga Krzyżowa ma swój początek w 2009 roku. Jej ideodawcą jest ks. Jacek WIOSNA Stryczek wraz ze wspólnotą Męska Strona Rzeczywistości i Stowarzyszeniem WIOSNA. Pierwsza EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA odbyła się w 2009 roku na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. W  2013 roku liczyła 12 lokalizacji, a w wędrówce wzięło udział ok. 2 000 osób. Już w 2015 roku uczestników było ok. 11 000, a rejonów – 66. W roku 2017 już ponad 250 zarejestrowanych rejonów – także poza granicami Polski.

Jest to forma duchowości, która przyjmuje pewne standardy których przestrzeganie przynosi owoc EDK – SPOTKANIE Z BOGIEM. Cała reszta jest nieważna. Milczenie, modlitwa, medytacja, długa nocna trasa, to wszystko „tylko” po to, nie ma innego celu. Miejsce nie jest istotne. Na trasę wyjdzie pół tysiąca osób czy wyjdę sam – to również bez znaczenia. Zmiana życia, myślenia, serca i rozpoczęcia na nowo przebywanie z Bogiem to jest istotne. Jeżeli człowiek traktuje to jako nocną przechadzkę, wyjście ze znajomymi, przygodę życia – to nie powinien tam się znaleźć. W EDK jak we wszystkim liczy się BÓG.

W 2017 roku w Miejscu Piastowym została zorganizowana pierwsza EDK. Trasa zaczynała się przy Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza i biegła m.in. przez Wrocankę, Duklę, Lubatową, Iwonicz-Zdrój. Wzięło w niej udział ponad 150 osób.

Ekstremalna Droga Krzyżowa – Miejsce Piastowe 2019

EDK z Michalitami 2019 - trasy