Detektyw

facebook twitter

10-12-2022

Pomoce homiletyczne: lupa, notatnik z długopisem, zdjęcie detektywa Sherlocka Holmesa.

Witam was, drogie dzieci. Już jest trzecia niedziela Adwentu. Pan Jezus jest coraz bliżej, dlatego na naszych twarzach jest radość. Kolor mojego ornatu wzbudza w człowieku zaciekawienie. Różowy kolor jest radosnym kolorem i bardzo się podoba dziewczynkom. Dzisiejsza niedziela jest niedzielą radości –„Gaudete”.

Dzisiaj opowiemy sobie o innym zawodzie. Tym zawodem jest detektyw.  Przyniosłem wam dzisiaj zdjęcie najsłynniejszego detektywa na świecie (kapłan pokazuje zdjęcie). To jest Sherlock Holmes. Najważniejszym zadaniem detektywa jest odgadnąć jakąś zagadkę. Wielką radość ma detektyw, kiedy odgadnie jakąś zagadkę. Pomocnym narzędziem dla niego jest lupa (kapłan pokazuje lupę). Służy ona do zobaczenia dokładnych  tropów z wielką dokładnością. Kolejnym pomocnym sprzętem służącym do odgadnięcia sprawy jest notatnik z długopisem. Detektyw w nim zapisuje dowody przestępstwa lub swoje przemyślenia. Do odgadnięcia sprawy ważne są pytania oraz tropy.

Takim detektywem był św. Jan, który chciał być pewny czy Jezus jest zapowiedzianym Mesjaszem. Chcąc się upewnić, wysyła swoich uczniów, którzy mają porozmawiać z Jezusem.  Zadają mu konkretne pytanie ,,Czy Ty jesteś tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać”. Jezus nie odpowiada bezpośrednio uczniom. Pokazuje im cuda, które zdziałał. Na podstawie tych tropów muszą sami stwierdzić,  że Jezus jest Mesjaszem. Św. Jan słysząc o tym wszystkim nie ma już żadnych wątpliwości. Rozwiązał zagadkę.

Drogie dzieci, to pytanie skierowane do Jezusa my też często zadajemy: takie pytania do Jezusa. Wierzymy, ale nie do końca dowierzamy. Czasami słuchamy nauki Kościoła, a czasami nie. Musimy sobie dzieci uświadomić jedną rzecz. Nie będzie innego Zbawiciela świata oprócz Jezusa Chrystusa na którego czekamy. Dlatego słuchajmy jego słów i bądźmy mu posłuszni. Amen      

Podobne artykuły