Tom II – Przewodnik dla wychowawców – część pierwsza

facebook twitter

22-10-2022

Jubileusz 100-lecia kanonicznego zatwierdzenia Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła (1921-2021) stał się doskonałą okazją do ponownego wydania pism jego Założyciela Błogosławionego Księdza Bronisława Markiewicza.

Wspaniała spuścizna pisarska tego kapłana stanowi ważny wkład w myśl teologiczną, społeczną i pedagogiczną Kościoła katolickiego. Teksty pisane na przełomie XIX i XX wieku nie straciły nic na swojej aktualności. Co więcej, prorocze myśli Księdza Markiewicza, w naszych czasach nabierają nowego znaczenia. Celne diagnozy Błogosławionego są dla nas ważnym przesłaniem i skłaniają do refleksji w świecie naznaczonym niepokojem i kryzysami na polu społecznym i edukacyjno-wychowawczym. Wydanie jubileuszowe to nie tylko nowa szata graficzne, ale również naukowe komentarze pióra redaktorów poszczególnych tomów.

Drugi tom obejmuje pierwszą część „Przewodnika dla wychowawców”. Skierowany do zajmujących się edukacją dzieci i młodzieży podręcznik, zawiera również propozycje rozwiązania kwestii socjalnych, jakie były udziałem będącej w rękach zaborców Polski. Duża jednak część propozycji z czasów Księdza Markiewicza może znaleźć zastosowanie również we współczesnych nam czasach. W Zbiorze, który zawiera również artykuły pisane przez Autora w założonym przez siebie czasopiśmie „Powściągliwość i Praca”, znajdziemy takie zagadnienia jak: „Nędza moralna jest główną przyczyną nędzy materialnej; „Bez Boga nie ma prawdziwego szczęścia”; Różne rodzaje dobrego wychowania młodzieży” czy też „Wychowanie dzieci opuszczonych”.

Jubileuszowa Edycja Pism bł. ks. Bronisława Markiewicza, ubogacona naukowym komentarzem, jest równocześnie hołdem złożonym wybitnemu Zakonodawcy przez jego duchowych synów.

Podobne artykuły