Z górnej półki #1

Cykl wprowadzeń do medytacji biblijnych "Z górnej półki" to kolejna propozycja formacyjna w ramach spotkań Jestem Czwarty. Wprowadzenia oparte są na kazaniu Jezusa na górze i mają na celu wprowadzić człowieka na drogę chrześcijańskiej przemiany życia, zwanej nawróceniem.

W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Uświadom sobie obecność Boga. On tu jest i ma Ci coś do powiedzenia.

Proś Ducha Świętego o prowadzenie i otwartość na Słowo.

Modlitwa: Proś Boga, aby wszystkie Twoje zamiary, intencje, decyzje, myśli i czyny były skierowane ku Niemu.

Wyobraźnia: wyobraź sobie Jezusa, który siedzi na górze i naucza.

 

SŁOWO (Mt 5, 1-2)

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i zaczął nauczać (…).

PUNCTA

1. Góra

Góra to miejsce spotkania człowieka z Bogiem, miejsce Jego objawienia się. Wyjście na górę jest symbolem modlitwy. Czy potrafisz zostawić swoje sprawy i wyjść na górę modlitwy? Czym aktualnie żyjesz – co zaprząta Twoją głowę? Co jest problemem, z którym aktualnie się zmagasz? Jakie sprawy wywołują Twój niepokój? Spróbuj pomilczeć kilka minut, spróbuj o niczym nie myśleć – jakie myśli same Ci się narzucają? Czego dotyczą? Oddaj to wszystko Jezusowi w krótkiej modlitwie i zrób postanowienie, że zawiesisz zajmowanie się tymi sprawami na czas modlitwy. W jakich warunkach najlepiej Ci się modli? Co musisz zrobić/zmienić, aby stworzyć sobie atmosferę skupienia i wyciszenia na modlitwie? Niech to będą konkretne wskazówki.

2. Wyszedł na górę

Zdobywanie szczytów górskich wiąże się z trudem. Podobnie jest ze zdobywaniem szczytów duchowych. Jeśli ma się dokonać w Tobie przemiana to bądź gotowy na podjęcie wysiłku. Spójrz na swoje życie i zastanów się czy jesteś człowiekiem, który chętnie podejmuje wysiłek? Co robisz, gdy pojawiają się trudne wyzwania? Zastanów się, czy nie ma w Tobie takich postaw jak szukanie przyjemności i wygód, lenistwo, brak wytrwałości (słomiany zapał), uciekanie od trudności, odkładanie czegoś na potem, poddawanie się w chwilach zwątpienia itp. Te postawy mogą być przeszkodą w zdobywaniu szczytów, do których Jezus Cię dziś zaprasza. Co możesz zrobić z tymi postawami?

3. Przystąpili do Niego uczniowie – WTEDY otworzył usta

Zauważ, że nauczanie Jezusa dociera do uczniów dopiero wtedy, gdy zbliżają się do Mistrza. Sam fakt, że przychodzisz na spotkanie modlitewne i jesteś przed Najświętszym Sakramentem (lub to, że podejmujesz modlitwę) jest decyzją o zbliżeniu się do Jezusa – i to dosłownie. Ale chodzi także o głębsze zbliżenie – zbliżenie wynikające z trwania w łasce uświęcającej. Zastanów się, czy jesteś obecnie w stanie łaski uświęcającej (bez grzechu ciężkiego)? Jeśli nie to zrób odpowiednie postanowienie, aby to zmienić. Pamiętaj, że Twoje życie duchowe (=relacja z Jezusem) nie będzie się rozwijało, jeśli nie podepniesz się do źródła. Jeśli nie masz grzechów ciężkich, ale dawno nie byłeś do spowiedzi, również dobrze będzie, jeśli to uczynisz.

4. Zaczął nauczać

Skoro Jezus jest nauczycielem, to Twoim powołaniem jest bycie uczniem. A zadaniem ucznia jest słuchanie. Aby słuchać trzeba przede wszystkim milczeć. Co w twoim życiu sprawia, że żyjesz w hałasie? Co nie pozwala Ci słuchać Boga i ludzi? Z czego powinieneś zrezygnować, aby wprowadzić w Twoje życie odrobinę milczenia, skupienia? Zrób sobie prosty test na umiejętność słuchania: pomyśl, o czym mówiła Ci osoba, z którą rozmawiałeś kilka dni temu? Jesteś w stanie sobie to przypomnieć?

Na koniec porozmawiaj z Jezusem – bezpośrednio, jak przyjaciel z Przyjacielem.

Ojcze nasz…

Zadania na najbliższe 2 tygodnie:

  1. Skorzystaj z sakramentu pokuty.
  2. Kilka razy świadomie zainwestuj w dłuższą chwilę trwania w ciszy, skupieniu, milczeniu.
  3. Przynajmniej raz zrób modlitwę, którą wcześniej odpowiednio przygotujesz (wybierzesz miejsce i czas, stworzysz atmosferę wyciszenia itp.) – tak, jakbyś przygotowywał randkę.
  4. Raz lub 2 razy porozmawiaj z kimś, tak, aby usłyszeć, co ma Ci do powiedzenia, a wieczorem zrób notatkę z tej rozmowy. Jest to ćwiczenie, dzięki któremu nauczysz się słuchać uważnie.
  5. Zmierz się z jakąś trudnością. Podejmij jakiś trud (post, wyrzeczenie, umartwienie), aby przełamać postawy z punktu 2.
  6. Przed kolejnym spotkaniem (najlepiej dzień wcześniej, w sobotę 26.09.) przeczytaj tekst Mt 5, 3-12.

 

Michał Mazur CSMA

Inne artykuły autora

Biblijne czarne charaktery: uczeni w Piśmie i faryzeusze (cz.3)

Biblijne czarne charaktery: uczeni w Piśmie i faryzeusze (cz.1)